top of page

Wstęp do przygody zwanej historią sztuki.

Witam, będę Waszym przewodnikiem. Zanim postawicie pierwsze kroki w krainie obfitującej w kolory, przeróżne kształty i rewolucyjne pomysły, najpierw stojąc u jej bram musicie poznać opowieść, która pozwoli Wam zrozumieć świat sztuki.

Zaczyna się ona od ważnego pytania: Jaka jest definicja sztuki? Czym ona właściwie jest?

Co pierwsze przychodzi nam namyśl: obrazy, może jakaś rzeźba, ogólnie rzeczy stworzone przez dziwnych ludzi zwanych artystami

A jaka jest odpowiedź: Często może zaczynać się od wymijających rozmyślań, a to dlatego, że współcześnie pod tym pojęciem kryje się tak dużo wciąż ewoluującej treści, że wielu uważa za niemożliwe jej okiełznanie trafną definicją. A co jest tą wspomnianą treścią?

Czy są to obrazy, rzeźby i rysunki? (to pierwsze nasuwa się na myśl) Tak

A czy szkice i grafiki też? Też

Literatura? Nie tylko piękna

Czy fotografia i film również? Owszem

A komiksy, szkice? Także

A co z muzyką? Też zawiera się w sztuce, tak jak i pasujący do niej taniec

Architektura również? Mhm

Dużo tego, coś jeszcze? Parę rzeczy: ceramika, witraż, instalacja, scenografia, kaligrafia, graffiti, happening, performance, instalacja, gry, opera, balet, tatuaż, wzornictwo ...

Czy to na pewno wszystko? Poczekajmy, wkrótce odkryją coś nowego

Jak widzicie sztuka może przybierać różne formy. Spróbujmy określić warunki jakie musi spełnić dzieło i artysta je tworzący, aby mogło zyskać miano sztuki.

Piękno i estetyka - to z pewnością nie jest wymóg, co widać szczególnie w dzisiejszych czasach i z czym mniej obeznane osoby nie zawsze się zgadzają.

Wykształcenie artystyczne - nie konieczne, wielu było twórców, którzy nie ukończyli żadnej Akademii Sztuk Pięknych, a talent z pewnością mieli. Są to tak zwani artyści prymitywni, przykład: Henri Rousseau

Talent - też trudny do zdefiniowania, dziś wystarczy Ci wiedza, i kreatywność dzięki którym można zabłysnąć pomysłem, ideą

Odpowiednie materiały - sztuka wypływa z Ciebie, tak na prawdę możesz wykorzystać wszystko

Człowieczeństwo- są już dzieła sztuki stworzone przez sztuczną inteligencję

Przemyślane działanie - możesz tworzyć spontanicznie, pod wpływem emocji

Wrażliwość - nie wszyscy artyści się nią cechują, przykład Charles Bronson, brutalny gość

Świadomość artystyczna - być może to właśnie jest to coś, chęć i świadomość tworzenia sztuki i w połączeniu z powyższymi daje ona coraz lepsze efekty.


A właściwie to po co nam ta sztuka?

Ktoś mógłby stwierdzić: ,,Da się przeżyć bez sztuki'', tylko co to za życie. Choć nie do końca jesteśmy tego świadomi na co dzień, to jest ona wszędzie wokół nas. Bez niej tereny odcięte od natury, byłyby strasznie nudne i pewnie i brzydkie. Wyobraźcie sobie miasta składające się z jednorodnych budynków, gdzie celem byłaby jedynie funkcjonalność. Szare, pozbawione cech indywidualnych i estetycznych. Ich wnętrza równie bezduszne. Gdy rozejrzycie się po swoim pokoju, to znajdziecie wiele przedmiotów, na które sztuka miała większy lub mniejszy wpływ. Kolory nie zostały dobrane przypadkowo, kształty i ułożenie elementów również. Wyobraźcie sobie społeczeństwo pozbawione tej kulturowej wrażliwości. Prawda jest taka że to właśnie sztuka, jej tworzenie, rozumienie, jest tym co świadczy o naszym człowieczeństwie. I jakby tak momentalnie oderwać od naszej rzeczywistości artyzm i wszystkie jego osiągnięcia, to świat pogrążyłby się w początkowym szoku, a następnie chaosie.

Jednak nigdy nie powinno to się zdarzyć, ponieważ określenie ,,przydatna" odnośnie sztuki jest stanowczo niewystarczające i nie chyba mylę się jeśli twierdzę, że ,,niezbędna" jest trafne. Aby lepiej Wam to uświadomić, oto podaję kilka z jej funkcji:

-moralizatorska

-ekspresywna

-estetyczna

-edukacyjna

-użytkowa

-metafizyczna


W następnym poście postawimy pierwszy krok.




 
 
 

Comentarios


  • w-facebook
  • Twitter Clean
  • w-flickr
bottom of page